Miasta i regiony

Które miasta przyciągają nowoczesny biznes

Tylko w PI Ranking PI 2015-05-29
Polityka Insight przygotowała ranking miast uczących się* w Polsce, który ma dziś swoją premierę. Najlepszy klimat dla nowoczesnego biznesu jest w Warszawie, tuż za nią uplasował się Rzeszów.

Pierwsza dwudziestka rankingu

 

Punkty kluczowe

Dlaczego miasta uczące się? Do przygotowania rankingu 66 miast wykorzystaliśmy pojęcie ukute przez urbanistę Richarda Floridę.  Tworząc nasze zestawienie zgodnie z koncepcją tego badacza, wzięliśmy pod uwagę pięć czynników. • Infrastruktura produkcyjna oznacza sieć firm, w tym przedsiębiorstw nowoczesnej gospodarki. • Kapitał ludzki wynika z liczby wykwalifikowanych pracowników i dostosowanych do nich ofert pracy. • Infrastruktura podstawowa i informacyjna obejmuje laboratoria badawcze, drogi czy centrale internetowe. • Miernikiem współpracy jest m.in. aplikowanie przez firmy po środki unijne lub poziom zaufania społecznego. • Łatwość prowadzenia biznesu wynika z liczby urzędników obsługujących firmy czy długości postępowań sądowych. 

Najlepsza infrastruktura produkcyjna: Warszawa. Stolica jest siedzibą największej liczby firm, a pojawiają się w niej coraz to nowe przedsiębiorstwa. W pierwszej trójce uplasowały się jeszcze Poznań i Kraków. Poza podium, na czwartym miejscu, są śląskie Gliwice - siedziba fabryki General Motors i kilku innych, produkujących podzespoły do samochodów. Rzeszów jest dopiero 12., głównie dlatego, że w mieście już istnieją zakłady związane z badaniami i rozwojem, a nie tworzą się nowe. Najmniej infrastruktury do tworzenia high-tech oraz firm, które będą konkurować w tym obszarze, jest w Wałbrzychu, Grudziądzu i Chełmie.

Wykwalifikowani pracownicy: Rzeszów. Stolica Podkarpacia zajęła pierwsze miejsce w tym wymiarze ze względu na jakość kapitału ludzkiego, czyli wiedzy zgromadzonej w głowach mieszkańców. Drugie w tej kategorii jest Opole, a trzecia Warszawa. To duże ośrodki akademickie, które zapewniają stały dopływ wykwalifikowanych pracowników na lokalny rynek pracy, ale także miejsce, gdzie takie osoby znajdują zatrudnienie. Za podium jest Poznań i Kraków. Najgorzej z kapitałem ludzkim jest w Jastrzębiu-Zdroju, Zabrzu i Świnoujściu.

Infrastruktura podstawowa i informacyjna: Warszawa. Drugie miejsce zajęło Zabrze - centralny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, trzecie są Katowice, czwarte Gliwice, a piąty Chełm. Śląskie miasta są wysoko w tym zestawieniu, ponieważ infrastrukturalnie odstają od innych miast Polski. W tamtejszych ośrodkach są najlepszej jakości drogi, ale też najdroższe laboratoria badawcze w przeliczeniu na mieszkańca, miasta te mają także przeciętnie najwięcej central internetowych. Najgorzej pod względem tych wskaźników wypada Częstochowa, Leszno, Biała Podlaska, Olsztyn i Toruń.

Najlepsza współpraca przedsiębiorstw: Rzeszów. Drugi w zestawieniu jest Poznań, a trzeci Kraków. W tych miastach przedsiębiorcy najchętniej wnioskują o unijne pieniądze na innowacje, ludzie najrzadziej popełniają przestępstwa gospodarcze, a obywatele najchętniej współpracują dla dobra wspólnego. Warszawa zajęła w tej kategorii czwartą lokatę. Piąte jest Krosno, którego obywatele mają stosunkowo wysoki poziom kapitału społecznego. Pod względem współpracy najgorzej wypadli przedsiębiorcy i respondenci Chorzowa, Jaworzna, Piekarów Śląskich, Żorów i Wałbrzycha.

Łatwość prowadzenia biznesu: Wałbrzych. To miasto jest obecnie bardzo dobrym miejscem do otworzenia firmy: mała konkurencja, niskie bariery wejścia na rynek, rozwijająca się strefa ekonomiczna i powoli rosnące wynagrodzenia. Co ważne, lokalnej administracji zależy na tym, by firmy prowadziły biznes właśnie tam - zatrudniono wielu urzędników do obsługi przedsiębiorców, a sprawy sądowe toczą się tylko przez kilka miesięcy. Pod względem przyjazności dla biznesu w naszym zestawieniu metropolie - Kraków, Gdańsk, Sopot, Gdynia i Warszawa - okupują ostatnie pozycje.

Podsumowanie

Liderem całego rankingu jest Warszawa z 54,9 pkt. na 100 możliwych. Rzeszów uplasował się tuż za nią i możliwe, że w przyszłości ją przegoni - to jeden z liderów zmian technologicznych nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. Wysoko w zestawieniu znalazły się miasta przyciągające biznes: Poznań jest trzeci, a Kraków czwarty. W pierwszej dwudziestce rankingu są zarówno metropolie, jak i mniejsze miasta z określoną specjalizacją, jak Krosno z hutą szkła czy Tychy z nowoczesnym browarem. Maruderami rankingu są Żory, Jaworzno i Piekary Śląskie - te ostatnie z wynikiem o 40 pkt. gorszym niż Warszawa. 

* Polityka Insight przygotowała ranking miast uczących się na zlecenie Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Dokumenty Źródłowe
Ranking Miast Uczących się - Polityka Insight (2015)